Biuro Rachunkowe KWAPISZ – Księgowość, Kadry i Płace, Doradztwo

Zawieszenie działalności gospodarczej – zasady oraz skutki

A closeup shot of a blue and white Sorry we are closed wooden signage on glass

Spis treści

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dla wielu przedsiębiorców alternatywą dla jej całkowitej likwidacji. Rozwiązanie to zostało stworzone celem minimalizacji obciążeń publicznoprawnych. Masz wówczas możliwość w każdej chwili podjąć działalność bez konieczności jej ponownej rejestracji. Musisz jednak spełnić szereg działań formalnoprawnych, aby zawieszenie było skuteczne.

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej

Podstawowym warunkiem do zawieszenia działalności jest brak zatrudnionych pracowników. Wyjątkiem są osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, opiekuńczych lub wychowawczych. Nie możesz również wykonywać działalności gospodarczej albo osiągać z niej bieżących przychodów – jeżeli zostanie wykryte pozorne zawieszenie działalności, może zostać na Ciebie nałożona kara grzywny, a w szczególnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności.

Nie ma znaczenia natomiast, czy chcesz zawiesić podmiot wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czy jest to spółka bądź inna jednostka gospodarcza, która widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Istotny jest jednak okres, na jaki zamierzasz zawiesić działalność:

  • podmiot w CEIDG możesz zawiesić na czas nieoznaczony, jednak nie krótszy niż 30 dni,
  • podmiot w KRSie możesz zawiesić na maksymalnie 24 miesiące, ale również nie krócej niż na 30 dni. Oznacza to, że jeżeli masz zamiar dokonać zawieszenia podmiotu ewidencjonowanego w KRSie, będziesz musiał podejmować i zawieszać działalność co dwa lata.

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, być wcześniejsza lub nawet późniejsza. Po wznowieniu zawieszonej działalności masz prawo ponownie ją zawiesić w dowolnym terminie. Wniosek możesz złożyć:

  • osobiście/przez pełnomocnika w urzędzie gminy lub miasta,
  • listownie,
  • elektronicznie.

W okresie, w którym zawieszasz swoją działalność gospodarczą, zostajesz automatycznie wyrejestrowany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że nie podlegasz już ubezpieczeniom społecznym i nie opłacasz składek. Nie musisz jednak zgłaszać zawieszenia – wystarczy, że złożysz jedynie wniosek do CEiDG. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam sporządza odpowiednie formularze. Masz prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych jeszcze przez 30 dni od daty uregulowania ostatniej składki zdrowotnej.

Korzyści wynikające z zawieszenia działalności

Największą zaletą wynikającą z zawieszenia działalności jest brak konieczności opłacania składek ZUS (w tym składki zdrowotnej). W podatku dochodowym zawieszony przedsiębiorca nie opłaca również zaliczek na podatek dochodowy. Istnieje natomiast możliwość sprzedaży własnych środków trwałych oraz wyposażenia – możesz wówczas dokonać na przykład zbycia  posiadanej nieruchomości (będzie to skutkować opodatkowaniem takiej transakcji). W związku z tym należy odpowiednio rozliczyć zaliczkę na podatek oraz złożyć deklarację roczną.

Wyjątkiem są osoby opodatkowane podatkiem dochodowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – zapłata składki zdrowotnej w tym przypadku jest uzależniona od dochodu lub przychodu. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi tzw. Nowym Ładem – nie uwzględnia się przy obliczaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów osiągniętych oraz kosztów poniesionych w okresie, w którym działalność była zawieszona. Przepis ten wyłącza opodatkowanie składką zdrowotną sprzedaży nieruchomości jako środka trwałego ze względu na to, iż do transakcji doszło w okresie zawieszenia. W związku z tym podatnicy często celowo dokonują takiej czynności w okresie zawieszenia, nie odprowadzając przy tym składki zdrowotnej.

Wady zawieszenia działalności

Do głównych wad związanych z zawieszeniem działalności możemy z pewnością zaliczyć fakt, iż zostajemy wyrejestrowani z ZUS-u – będziesz musiał wówczas wykupić dobrowolne ubezpieczenie bądź zostać zgłoszonym przez członka rodziny. Ponadto – nie będziesz mógł podejmować działań związanych z osiągnięciem przychodu.

Zawieszenie działalności może być także problematyczne dla czynnych podatników VAT, bowiem organ podatkowy wykreśla z rejestru czynnych podatników tego podatku podmiot na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty zawieszenia wykonywania działalności. W przypadku gdy będziesz chciał wykonywać czynności opodatkowane, musisz monitorować, czy w okresie dokonywania sprzedaży widniejesz w rejestrze czynnych podatników podatku VAT.

Jakie czynności możesz wykonywać w czasie zawieszenia działalności?

Mimo zawieszenia wykonywania swojej działalności – wciąż masz prawo:

  • przyjmować należności lub regulować zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem działalności,
  • zabezpieczać źródła przychodów,
  • zbywać własne środki trwałe/elementy wyposażenia,
  • brać udział w kontrolach skarbowych lub postępowaniach sądowych,
  • powoływać lub odwoływać zarządcę sukcesyjnego,
  • wykonywać czynności wynikające z przepisów.
Podobne wpisy

Czy dany artykuł wydaje Ci się przydatny? Podziel się wiedzą!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco!