Wynajmujesz prywatnie mieszkanie z wykorzystaniem takich portali jak Booking.com lub Airbnb?
A czy wiedziałeś/aś, że…
VAT z tyt. zakupu usług pośrednictwa w zakwaterowaniu, powinien zostać rozliczony?
Booking.com i Airbnb to dwie popularne platformy internetowe umożliwiające rezerwację zakwaterowania na całym świecie. Są to firmy, które posiadają siedzibę swojej działalności poza granicami Polski. Miejsce prowadzenia działalności Booking.com znajdziemy w Holandii, natomiast Airbnb w Irlandii.
Skutki korzystania z pośrednictwa
Przedsiębiorca korzystający z usług świadczonych przez wspomniane firmy – w Polsce – musi je wykazać jako import usług i rozliczyć VAT unijny. Miejsce świadczenia takiej czynności zostało określone w art.28b ustawy VAT.
Skutkiem importu usług pośrednictwa w zakwaterowaniu, jest obowiązek rozliczenia podatku z faktury przez podatnika (usługobiorcę).
Podatnikiem na podstawie art. 17 ustawy VAT, jest osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która nabyła usługi od usługodawcy, który nie posiada siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Jeżeli Booking.com lub Airbnb, wystawi nam fakturę, w której zamieści nasz unijny NIP (NIP-UE), nie będzie ona zawierać VAT-u – wystawiona zostanie w kwocie netto wraz z adnotacją „reverse charge”. Jeżeli zaś faktura została wystawiona przed rejestracją do VAT, wykazana kwota będzie w wysokości brutto. Niezależnie od tego, czy usługodawca doliczy nam VAT czy nie, my powinniśmy VAT rozliczyć jako nabywca dokonujący importu usług (obowiązek rozliczenia VAT związanego z importem usługi spoczywa na nabywcy usługi).
Zastosowanie procedury odwrotnego obciążenia (tzw. „reverse charge”) polega na przeniesieniu odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT z dostawcy na nabywcę. Oznacza to, że sprzedawca usługi nie nalicza i nie pobiera podatku VAT od swojej transakcji, a usługobiorca jest zobowiązany do samodzielnego naliczenia i wpłacenia podatku do właściwego organu podatkowego.
Obowiązki podatnika
Posiadanie w tym przypadku numeru VAT UE jest konieczne, dlatego pierwszym krokiem będzie złożenie formularza VAT-R.
Według ustawy VAT (art. 97 ust.1) podatnicy, o których mowa w art. 15 i art. 15a, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Jak bowiem stanowi art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, korzystając z usług Booking.com lub Airbnb powinniśmy zarejestrować się do transakcji unijnych.
Zwolnienie z opodatkowania
Według art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Podatnik, który jest zwolniony z VAT na terytorium kraju, nadal ma obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu importu usług z platform takich jak Airbnb lub Booking.com. Zwolnienie podatkowe dotyczy tylko czynności dokonywanych na terenie kraju. Podatnik będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu usług i wpłacenia go do odpowiednich organów podatkowych.
Zgodnie z art. 99 ust.9 ustawy VAT, należy w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu towaru lub usługi, złożyć deklarację VAT-9M.
Podatek należny oraz kwotę netto wpisujemy w wierszu „Import usług z wyłączeniem usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy”.